Dünya geliştikçe, her gün enerji tüketim hızı da artmaktadır. Farklı türde enerjilerden yararlarak, yaşam sürdürülmeye çalışılır. Elektrik de enerji ihtiyacını karşılama konusunda büyük bir yüzdeliğe sahiptir. Konutlarda kullandığımız bir çok alet ve aydınlatma amacıyla kullandığımız ışıklar da elektriğe bağlı olarak çalışır. Tüm bu aletlerin (telefon şarj adaptörleri, ev aletleri, bilgisayarlar vs.) içerisinde transformatör bulunur. Prizden gelen elektriğin gerilimi, transformatörler tarafından düşürülerek kullanım sağlanır. Bazen transformatör dışında ekipmanlar da kullanılabilir. Fakat işlevi yine aynıdır.

Prize Takılı Fiş Nasıl Çalışır ?

Prizlerin içerisinde olan elektrik akımı süreklidir. Kullanılacak cihaz prize takıldığında, gelen sürekli akım gücünün azaltılması gerekir. Cihazın kendi gücüne göre, içerisinde bulunan transformatör yardımıyla istenen voltaj elde edilir. Bunu sürekli olarak sağlayabilmek için de transformatör çalışmayı devamlı sürdürür. İşte bu noktada prize takılı fişler elektrik çekerler. Telefon şarj adaptörü, telefona takılı olmasa da prize takılı olduğu sürece içinde ki transformatör çalışır durumda olduğu için elektrik harcaması yapar. Elektrik kesilmediği veya şartel indirilmediği takdirde de prize takılı olduğu sürece tüketim devam edecektir.

Prize takılı fiş elektrik harcarken eğer bir cihaz kullanılmıyorsa, elektrik harcama miktarı farklı olacaktır. Genellikle cihaz kullanılmıyorsa ama fiş prize takılı ise saatlik olarak 3W güç harcaması yapar. Gün boyunca veya büyük bir bölümünde prize takılı olduğu düşünülürse günlük, aylık ve yıllık olarak yapılan harcama hesaplanabilir. Cihaz başına bu 3W güç harcaması, konut bazında bakıldığında, tüm cihazları da dahil ederek genel de aylık faturaya yansıması 3-5 TL gibi bir miktar olabilir. Görece az olan bu miktar, bir şehirde bulunan tüm konutlar bazında hesaplandığında milyonları geçebilir.

Özetle kişisel olarak, kullanılmayan cihazların prize takılı olması çok az elektrik çekiyor olsa da bir çok kişinin bunu yaptığı düşünülürse boşa giden elektrik çok fazladır. Enerji tüketiminin sürekli olarak arttığı ve sürdürülebilir bir Dünya için bireysel olarak çaba gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sebeple kullanılmayan cihazların prize takılı olmaması gerekir. Böylece hem faturalarda, hem de enerji tüketiminin de azalması sağlanabilir.

Bir cevap yazın