Enerji verimli ürün deyince aklımıza ilk gelmesi gereken şey, tasarruftur. Öyle ki enerjiden tasarruf etmek cebimize de yansıyacaktır. Bu yüzden hayatımızda enerji verimli ürünler her zaman öncelikli olmalıdır. Peki ama nedir bunlar?

Enerji verimli ürünler sırasıyla; A,B,C,D,E,F,G olmak üzere sınıflara ayrılır. G sınıfı elektrikli bir ürün hiçbir enerji tasarrufu sağlamazken, A sınıfı ürünler son teknolojinin getirdiği tüm olanaklarla birlikte maksimum enerji tasarrufu sağlamamıza yardımcı olurlar.

Enerji verimli ürünler tasarruf yapmamızı sağlarken aynı zamanda gelecek nesillere daha yeşil ve yaşanabilir bir doğa bırakmanın öncüsü olacaktırlar.

2021 Yılında En Kullanışlı 4 Enerji Verimli Ürün

1- Güneş Paneli

Güneş paneli çok yeni bir teknoloji olmamasına rağmen popülerliğini yeni yeni oluşturmaktadır. Sağladığı tasarruf ve işlevselliği ile her evin ihtiyacı olan bir enerji verimliliği ürünüdür. Güneş panelleri bilinenin aksine doğrudan güneş ışığı almasa da gün ışığı ile her an belli miktarda enerji üretebilmektedir.

Polikristalin güneş panelleri ortalama 15-17 verimlilik sunarken, monokristalin güneş panelleri 22.3’e kadar enerji verimliliği sunmaktadır. Günümüzde maliyeti ve üretim çokluğu nedeniyle 100 güneş panelinden 60’ı polikristalinden oluşmaktadır.

enerji-verimli-gunes-paneli

2- Hava Kaynaklı Isı Pompası

Enerji verimli ürün denilince akıllara ilk gelenlerden birisi de hava kaynaklı ısı pompasıdır. Bu sistemde ısı pompaları, dışarıdan alınan ısıyı emer ve yerden ısıtma, radyatörleri ısıtma, kullandığınız suyu ısıtma gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Toprak ve su kaynaklı ısıtma yöntemlerine oranla enerjide çok daha verimli bir kullanım imkanı sağlamaktadır.

Hava kaynaklı ısı pompası düşük faturalar, daha az bakım gereksinimi ve düşük karbon emisyonu gibi birçok avantajı da beraberinde getirir. Ayrıca 2021 itibari ile toprak veya su kaynaklı sistemlere kıyasla kullanım oranı hızlı bir şekilde artış göstermektedir.

hava-kaynakli-isi-pompasi-enerji-verimliligi

3- Akıllı Ampul

Enerji verimli ürün listemizde sırada akıllı ampuller yer almatadır. Enerji tasarruflu ampuller uzun süredir hayatımızda ve hemen herkesin tercihi haline gelmiştir. Fakat akıllı ampullerin de bu noktada boş durmadıklarını ve çok daha fazla enerji tasarrufu yapabildiğini söylemeden geçemeyiz. Enerji tasarrufunun yanı sıra birçok kolaylığı da beraberinde getirmektedir.

Akıllı ampuller geleneksel ampullere oranla %20-%80 daha az enerji kullanmakta ve çok daha uzun ömürlü olmaktadırlar.

enerji-verimli-urun-akilli-ampul

4- A Sınıfı Beyaz Eşya

Enerjiye her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu çağda enerjiden tasarruf edebilmek hepimiz için en iyisi olacaktır. Gelişen teknolojiye eşlik eden beyaz eşya teknolojileri (buzdolabı, çamaşır makinası, fırın, klima vs.) A sınıfı tasarrufa geçmiştir. Dolayısıyla kullanacağınız beyaz eşyaların B ya da A sınıfı olmasına dikkat etmelisiniz.

A enerji sınıfına ait bir buzdolabı B sınıfı buzdolabına göre %60 daha az enerji harcamaktadır.

enerji-verimli-urunler

Bir cevap yazın